Túl sovány a kutyám, mi lehet az oka?
TARTALOM
Az egészséges kutyának egészséges étvágya van. Az energia ételből származik, de az, hogy mennyit kell enniük, számos tényezőtől függ. Ezek közé tartozik az életkor, a genetikai felépítés, a méret, aktivitása és az egészségi állapot is. Azt gondolhatjuk, hogy gyakori, hogy ha egy beteg kutya étvágytalan lesz, de nem minden kutya van jól, aki jól eszik. Ez különösen igaz, ha azt látjuk, hogy a kutya sokat fogyott, de akár még nőtt is az étvágya!
Egy szemléletes infografikát készítettünk neked, hogy te is objektívan meg tudd állapítani, kutyád túl sovány-e!
Mi lehet az oka, hogy kedvenced sovány?
A megfelelő és egészséges eledel biztosítása kutyánk gondozásának alapvető eleme, de számos tényezőt figyelembe kell venni. Az első az életkoruk. A kölyökkutyáknak magasabb kalóriatartalmú étrendre lesz szükségük, mert fizikailag és kognitívan még fejlődnek. Az idős kutyák általában kevésbé mozgékonyak, lassul az anyagcseréjük, így kevesebb kalóriára lesz szükségük.
Bár a kutyák meg tudják emészteni a szénhidrátokat, olyan eledelre van szükségük, amely fő összetevőként állati fehérjét tartalmaz. A legtöbb táp rengeteg töltőanyagot használ az eledel olcsóbbá tételért. Ilyen például a kukorica, kukoricaglutén, búza. Ezek tápértéke minimális kutyáink számára, kerüld, ha ilyen száraztápot nézel! Ezekben az esetekben, ha a kutya nem kap megfelelő táplálékot, lefogyhat, miközben továbbra is azt eszik, amit normálisnak tartunk. Ne dőlj be a csilli-villi marketingnek és zacskóknak! Válassz minőségi száraztápot vagy nedves eledelt kedvencednek!
Jó megoldás, ha te főzöl kedvencednek, nézd meg receptjeinket!
Sajnos az endokrin problémák eredményezhetik, hogy a kutya lefogy, miközben nő az étvágya. Az endokrin betegségek azok, amelyek az endokrin rendszert érintik, vagyis azt a rendszert, amely hormonokon keresztül üzeneteket küld a szervezetbe.
Az endokrin betegségek gyakran egyensúlyhiányt okoznak a kutya hormonszintjében.
Különféle endokrin betegségek vannak a kutyákban, amelyek befolyásolják az étvágyat és a súlyt, többek között:
- Pajzsmirigy túlműködés: az endokrin rendszer egyik legfontosabb eleme a pajzsmirigy. Különböző problémák érinthetik a pajzsmirigyet, de a kutyák túlműködésének egyik leggyakoribb oka: a daganatok. Ezek a mirigy hibás működését okozhatják, és súlycsökkenést eredményezhetnek a normális étkezés ellenére. Az egyik leggyakoribb és leghatékonyabb kezelés a daganat eltávolítása.
- Diabetes mellitus: az inzulin a hasnyálmirigyben termelődő esszenciális hormon, amely nagyon fontos az endokrin rendszer számára. Ha a kutyának hasnyálmirigy-betegsége van, az gyakran cukorbetegséghez vezet. Az étrend nagyon fontos tényező ebben a betegségben, és a betegség kezelése inzulin injekcióval történik.
- Addison-kór: ez egy olyan betegség, amely a mellékveséket és ezáltal az adrenalintermelést érinti. Az Addison-kór okai változatosak, de mindegyik a mellékvese szövetének károsodásához kapcsolódik. Ezek lehetnek fertőzések és daganatok. Ennek a betegségnek a tünetei nem specifikusak, de magukban foglalhatják a soványságot, miközben még mindig kellően eszik kedvenced. A kezelés általában a kiváltó októl függ, de a legtöbb esetben étrendi változtatásra lesz szükség. Az Addison-kórról korábban már írtunk részletesebben.
- Cushing-kór: A kortizol hormon szintjét befolyásolja, egy másik endokrin rendellenesség. Bár ez hatással lehet arra, hogy a kutya hogyan szabályozza a súlyát, gyakori tünet a pocak kialakulása. Ez azt jelenti, hogy nem lesznek olyan nagy valószínűséggel soványak, inkább vékonyak és pocakosak, de megnövekedett étvágyuk lehet. Olvasd el bővebb cikkünket a Cushing-kórról.
Egy fontos tényező, amelyet figyelembe kell venned - ha a kutyád sokat eszik, de ugyanakkor túl sovány- a paraziták esetleges jelenlétét. A parazitafertőzés tünetei nagyon változatosak, a legfontosabb változók a parazita típusa és a fertőzés helye. Ha egy kutya túl sovány lesz amellett, hogy sokat eszik, ez azt jelentheti, hogy bélparazita vagy a gyomor-bélrendszert érintő parazita van jelen a szervezetében. Ezek a paraziták a következők lehetnek:
· Orsóféreg : ez egy parazita fonálféreg, általában az Ascaris nemzetséghez tartozik. A gyomorban és a belekben élnek, és meglehetősen nagyra nőhetnek. Ez befolyásolja a kutya megfelelő anyagcsere-képességét, ami azt jelenti, hogy sokat eszik anélkül, hogy a táplálkozási előnyökhöz jutna belőle. A szoptatás alatt a kölykök anyjukon keresztül is megfertőződhetnek.
· Kampósférgek : úgy hívják, mert a kutya beleibe „akadnak”. A szájukon keresztül felszívják a folyadékot és a vért, és egyensúlyhiányt okoznak az anyagcserében. Anyjukból vagy környezetük elemeiből is átadhatók.
· Galandférgek : egy másik típusú bélparazita, amely befolyásolhatja a kutya anyagcseréjét. A galandférgek gyakran fokozzák az étvágyat, de a fertőzés mértékétől függően fogyhatnak.
· Ostorférgek: hasonlóan viselkednek, mint az előző paraziták. Nem szaporodnak annyira, de a kutya testében huzamosabb ideig élhetnek. Bármely bélparazita gyakori tünete, hogy a ürüléke nagyon rossz szagú lehet.
A parazita fertőzés gyakori probléma a kutyáknál, de tüneteik nagyon eltérőek. Valójában egyes fertőzések teljesen tünetmentesek is lehetnek. Adj természetes kiegészítőt a férgesség megelőzésére, például: Vermexil, Papain, Enterogan.
A férgesség tüneteiről és természetes kezeléséről bővebben is olvashatsz korábbi írásunkban.
A kutya genetikai öröklődése befolyásolhatja fiziológiáját. A fajtát tekintve vannak olyan kutyák, amelyek természetesen soványak. Nem jelenti azt, hogy betegek vagy bármilyen más problémájuk van. A legismertebb az agár.
Azonban nem csak a fajtatiszta kutyáknak lehet magas az anyagcseréje. Sok olyan keverék kutya létezik, amelynek genetikai felépítése vékony fiziológiájú lehet. Ezek gyakran hiperaktív kutyák lehetnek, mivel energiatermelésük magas. Általában nem kell mást tennünk, mint gondoskodni a megfelelő egészséges étrendről. Egy vérképpel könnyen kiderítheted, hogy egészségügyi gond áll-e a háttérben!
Lényegében emésztési zavar, a szervezet nem képes az ételben levő tápanyagokat megemészteni és/vagy felszívni. Súlyos károkat okozhat a kutyákban. Néhány alacsony fokú felszívódási zavar azonban tünetmentes is lehet, vagy csak későbbi életszakaszban okozhat tüneteket.
A malabszorpciós szindróma tünetei leggyakrabban a krónikus hasmenés , de sok más tünet is előfordulhat. Ezek közé tartozik a fogyás, annak ellenére, hogy még mindig normálisan eszik kedvencünk. A malabszorpciós szindróma okai a következők:
- Exokrin hasnyálmirigy-elégtelenség (részletesen itt találod)
- Bakteriális túlszaporodás a bélben
- Vírusok, baktériumok és gombák
- Allergia
- Gyulladásos bélbetegség (itt olvashatsz róla)
Igyekezz minden eshetőséget kizárni, ebben állatorvosod is a segítségedre lesz!
Bízunk benne, hogy hasznosnak találtad írásunkat és kutyusod ismét visszanyeri egészséges súlyát!