Seborrhea tünetei és kezelése kutyáknál
Tartalom
#A kutya seborrhea jelei és tünetei
#A seborrhea hagyományos kezelése
#Természetes gyógymódok seborrhea ellen
A seborrhea a bőrbetegségek sokféle formáját magába foglaló gyűjtőfogalom, legyen szó száraz, zsíros, viszkető vagy gyulladt bőrről, amely túlzott mértékben pikkelyes. A seborrheának lehet genetikai okai, és egész élete során végig kíséri kedvenced, de a leggyakrabban hormonális problémák vagy allergia miatt jelentkezik. Ez utóbbi esetben a kiváltó ok kezelésével a kellemetlen tünetek is megszűnnek.
A seborrhea fajtái
A kutya seborrhea három típusba sorolható:
1. Seborrhea sicca: "Száraz seborrhea" - a kutya bőre száraz, korpás.
2. Seborrhea oleosa: "Olajos seborrea" - a kutya bőre nemcsak korpás, hanem zsíros is. Jellegzetes illatú, a bőr túlzott faggyútermelése miatt. Ebben az esetben a túlzott faggyú irritálja a kutya bőrét és ezzel viszketést okoz.
3. Seborrheás dermatitis: Zsíros és korpás bőr, gyulladás kíséretében.
Sok kutya az "olajos" és a "száraz" seborrhea kombinációjában szenved.
Miért pikkelyes a seborrheás kutya bőre?
A pikkelyek, amelyeket seborrheás kutyán látunk, elhalt hámsejtek. Egészséges kutyánál az elhalt sejtek új bőrsejtekkel történő felváltása körülbelül 3 hét. A seborrheás kutyánál ez a ciklus felgyorsul és csak néhány napot vesz igénybe. Emiatt felhalmozódnak kedvenced bőrén.
Ez a bőrbetegség nem fertőző és nem ragályos (emberek vagy más kutyák számára).
A kutya seborrhea jelei és tünetei
A tipikus korpásodás mellett a kutyán más tünetek is megjelenhetnek: zsíros bunda, jellegzetes, kellemetlen szag, vörös bőr, vörös és viszkető, gyulladt vagy fájdalmas fül, folyamatos vakarózás és nyalogatás.
A seborrhea okai
A kutya seborrhea lehet elsődleges seborrhea, amely örökletes. Ez a fajta seborrhea bizonyos fajspecifikusságot mutat, leggyakrabban a következőket érinti: spániel (pl: amerikai cocker spániel, angol springer spániel), labrador retriever, németjuhász, west highland white terrier, Basset hound, ír szetter és shar pei.
A másodlagos seborrhea valamilyen alapbetegség következménye:
- hormonális rendellenességek (pl. pajzsmirigy alulműködés),
- táplálkozási zavarok (pl. alultápláltság, hasnyálmirigy-betegségek,
- paraziták (pl. bolha, kullancs, tetű),
- allergia (pl. ételallergia, atópiás dermatitisz, bolhaallergia).
Ha felmerül a seborrhea gyanúja, vidd el a kutyát állatorvoshoz egy kivizsgálásra, mert fontos, hogy szenved-e a kutyus valamilyen egészségügyi problémában, amely a seborrheát okozhatja.
Idősebb kutyánál érdemes a pajzsmirigy szintet megnézetni, mert sok bőrbetegségért a pajzsmirigy alulműködés a felelős. Ha bármilyen egészségügyi probléma okozza kedvenced seborrheáját, a kiváltó ok kezelésével, azonnal megszűnik.
A seborrhea hagyományos kezelése
A másodlagos seborrhea gyógyítható, ha megtaláljuk a kiváltó okot és a bőrbetegség tüneteit is kezeljük. Az elsődleges seborrheát nem lehet meggyógyítani sajnos, csak kontrollálni.
A seborrhea tüneteinek enyhítésére gyógysamponokat és balzsamokat használhatunk. Ezenkívül helyi szteroid és antibiotikumokat.
Nagyon száraz, hámló bőr esetén sok állatorvos kén és szalicilsav tartalmú gyógysamponokat ajánl. Olajos seborrhea esetén általában benzoil-peroxidot tartalmazó samponokat javasolnak.
Természetes gyógymódok seborrhea ellen
A seborrhea, mint minden más bőrbetegség, szoros kapcsolatban és összefüggésben áll a kutya étrendjével és így az immunrendszerével is.
Ha a kutya természetes és megfelelő táplálékot kap, erős az immunrendszere, és kevésbé valószínű, hogy olyan bőrbetegségek, mint például seborrhea felüti a fejét.
- Ezt szem előtt tartva, kiemelkedő fontossága van, mivel eteted, milyen természetes kiegészítőket kap. A gyulladás csökkentő étrend egyszerűen egy olyan étrend, amely nem gyulladást okozó, hanem gyulladáscsökkentő összetevőket tartalmaz.
A nagy valószínűséggel gyulladást okozó összetevők: a finomított gabona, szója, keményítőtartalmú zöldségek (pl. burgonya) és a feldolgozott hús. Seborrhea esetén ezeket kerülni kell. Ezért a táp etetése nem javasolt.
A gyulladáscsökkentő összetevők közé tartozik a sovány állati fehérjék (csirkehús, pulykahús, hal, például lazac), néhány gyümölcs és zöldség (pl. áfonya, eper, ananász, brokkoli, édesburgonya).
Érdemes a megfelelő étrend mellé a természetes kiegészítők, például zsírsavakat, emésztőenzimeket és vitaminokat (különösen A-, C- és E-vitamin) beiktatását az étrendbe.
- Csipkebogyó por: Természetes C-vitamin forrás kutyád számára.
- Spirulina alga: Komplex multivitaminként is hívhatnánk, hiszen a rengeteg vitaminon és ásványianyagon kívül, aminosavakat is tartalmaz.
- Kendermagolaj: Magas E vitamin tartalma mellett, gyulladáscsökkentő is, és segíti az egészséges szőrzet kialakítását.
- Lazacolaj: Omega zsírsav tartalma gondoskodik a gyulladáscsökkentő hatásáról, hozzájárul az egészséges bőrhöz, szőrzethez.
- Kókuszolaj: Segít az egészséges bunda és bőr kialakításában, támogatja az immunrendszer működését, emellett gyulladáscsökkentő hatással is bír.
Természetes samponokkal is segítheted kedvenced ebben az időszakban, mint például a Mybulldog samponjai, mely 100%-ig természetes összetevőkből állnak, hatóanyagai csökkentik a viszketést, gyulladt bőrt.