IBD a kutyáknál
Tartalom
#Gyulladásos bélbetegség kutyáknál
#Mi okozza a gyulladásos bélbetegséget kutyáknál?
#Mi történik, ha egy kutyának IBD-je van?
#Az IBD diagnosztizálása és kezelése kutyáknál
#Étrend gyulladásos bélbetegség esetén
#Természetes gyógymódok a kutya gyulladásos bélbetegségére
Gyulladásos bélbetegség kutyáknál
A kutyák gyulladásos bélbetegsége (IBD) meglehetősen gyakori autoimmun betegség, amely valójában egy állapotcsoport (például fekélyes vastagbélgyulladás, Crohn-betegség) gyűjtőneve, és a kutyák gyomor-bélrendszeri problémáinak egyik leggyakoribb oka.
Az IBD a gyulladásos sejtek bélnyálkahártyába való beszivárgásának eredménye.
Mi okozza a gyulladásos bélbetegséget kutyáknál?
Az IBD oka nem tisztázott. Előidézheti az étrend - néhány azonosítatlan fehérje immunválaszt vált ki a gyomor-bél traktusban.
Más tényezők is, például a genetika, a krónikus stressz vagy szorongás, a túlzott mennyiségű antibiotikum, a bakteriális vagy gombás fertőzések, az ételérzékenység vagy -intolerancia, valamint az az immunrendszer rendellenességei lehetnek felelősek. Kutyáknál a gyulladásos bélbetegség leggyakrabban "idiopátiás" (azaz ismeretlen eredetű).
Az idősödő (8 éves vagy annál idősebb) kutyák hajlamosabbak a gyulladásos bélbetegségre, bár a fiatalabb kutyáknál sem zárható ki a megjelenése.
Mi történik, ha egy kutyának IBD-je van?
Mint fentebb említettem, az IBD autoimmun betegség. Az immunválasz hatására a kutya immunrendszere szó szerint behatol és megtámadja saját emésztőszerveit.
Pontosabban, bizonyos gyulladásos sejtek (például limfociták és plazmaciták) és különféle vegyi anyagok felhalmozódnak, beszivárognak és károsítják a gyomrot, a vékonybelet és / vagy a vastagbelet.
Ennek mi lesz az eredménye? Krónikus hasmenés vagy hányás.
A gyulladásos bélbetegség (IBD) nem azonos az irritábilis bélszindrómával (IBS), bár a kettőt gyakran összekeverik.
Az IBD tünetei kutyáknál
Az állapot tünetei nagyban függenek attól, hogy az emésztőrendszer mely része reagál az immuntámadásokra. Ha a gyomor és a vékonybél érintett, a hányás gyakoribb tünet.
Amikor a vastagbél érintett, a kutyának fájdalmas bélmozgása és hasmenése lesz. A széklet néha véres vagy nyálkás.
Súlyos esetekben fellépő tünetek:
- láz
- letargia és depresszió
- puffadás
- étvágycsökkenés és / vagy
- krónikus fogyás
Az IBD diagnosztizálása és kezelése kutyáknál
A teljeskörű fizikai vizsgálat mellett az állatorvos vér- és székletvizsgálatot is végez, hogy kizárjon más lehetséges okokat, amelyek hasonló tünetekkel járnak (pl. giardia, mérgezés, bakteriális fertőzések, férgesség).
Más potenciális betegséget kizárva, az állatorvos javasolhat endoszkópos biopsziát annak megállapítására, hogy a kutya valóban gyulladásos bélbetegségben szenved-e.
A beavatkozás előtt a kutya nyugtatót vagy érzéstelenítőt kap. Ezután endoszkópot vezetnek be a gyomor-bél traktusába, és apró szövetdarabokat távolítanak el mikroszkópos vizsgálat céljából.
Hagyományos kezelés
A kutya gyulladásos bélbetegségét általában gyógyszerekkel kezelik (pl. kortikoszteroidok, például prednizolon; antibiotikumok, például metronidazol; immunszuppresszív szerek). Hasmenés csillapító és görcsoldó gyógyszereket is javasolnak néha a hasmenés vagy hányás enyhítésére.
Étrend gyulladásos bélbetegség esetén
Az étrend megváltoztatása a kezelés lényeges eleme, tápokkal kicsi az esélye sikert elérni.
Megfelelő étrend az IBD-ben szenvedő kutyáknak:
1. Hipoallergén: az ételek bizonyos összetevőit a kutyus szervezete tolerálja, míg más összetevőket nem. Ennek kiderítésére fogd kedvencedet eliminációs étrendre. A legjobb ha főtt étrendet kap kedvenced.
2. Gluténmentes: a glutént tartalmazó ételek (például kukorica, búza) gyulladásos reakciót váltanak ki a gyomor-bél traktusban, ezért kerülni kell őket.
3. Alacsony zsírtartalom: a gyulladásos bélbetegség azzal jár, hogy a szervezet nem teljes mértékben képes megemészteni és hasznosítani a zsírt. A rosszul emésztett és felszívódó zsír súlyosbíthatja a hasmenést.
4. Könnyű emészthetőség: az emésztőrendszer terheinek csökkentése érdekében könnyen emészthető táplálékkal kell etetni a gyulladás bélbetegségben szenvedő kutyát. A kiváló minőségű, állati fehérjeforrást tartalmazó ételek könnyebben emészthetők, mint a növényi eredetű fehérjéből, például szójából és búzából álló ételek.
Ezenkívül kis mennyiségű oldható rostot kell bevinni az étrendbe, hogy segítsen kezelni vagy megakadályozni a hasmenést, amely gyakori tünet. Az oldható rost segít az emésztés során felszívni a vizet, és lassítja az emésztési folyamatot.
Ezenkívül az oldható rost prebiotikumként funkcionál, amely a kutya bélrendszerében található jó baktériumok táplálékául szolgál. Vagyis, az oldható rost elősegíti a jó bélbaktériumok növekedését és aktivitását, amelyek elengedhetetlenek a bélrendszer egészségéhez.
Néhány biztonságosan adható, kiváló oldható rostforrás kutyák számára:
- Alma
- Sárgarépa
- Sütőtök
- Édesburgonya
Természetes gyógymódok a kutya gyulladásos bélbetegségére
Ha a bélbetegséget korai stádiumban diagnosztizálják, természetes gyógymódok (kiegészítők és gyógynövények) segítségével kezelhető. Még súlyos esetekben is lehet támaszkodni a természetes megoldásokra a hagyományos gyógyszerek mellett.
A természetes gyógykezelés gyorsíthatja a felépülést, lehetővé téve az erős gyógyszerek alacsonyabb dózisának alkalmazását, ezáltal korlátozva a mellékhatások súlyosságát.
A következő természetes kiegészítők hatékonyan támogatják az emésztést és mérséklik az immunrendszer aktivitását:
Emésztőrendszeri enzimek: A gyulladásos bélbetegségek hanyag emésztést és a tápanyagok nem megfelelő felszívódását eredményezik. Az emésztőenzimek nélkülözhetetlenek, ezeket hozzá kell adni a kutya étrendjéhez, az emésztőrendszer megfelelő működésének segítésére. A PerNaturam Pankreatin P terméke tartalmazza a kutyusod számára szükséges emésztőenzimeket.
Probiotikumok: A gyulladásos bélbetegségben szenvedő kutyák gyomor-bél traktusában a normális sav-bázis egyensúly felborult. A "barátságos" baktériumok gyakran eltűnnek a bélsejtek károsodása és a káros baktériumok túlszaporodása miatt. A hagyományos gyógyszerek, például az antibiotikumok a "jó baktériumokat” is elpusztítja.
A probiotikumok beiktatása a kutya étrendjébe hozzájárulhat a barátságos baktériumok felélesztéséhez és a gyomor-bél traktus gyógyulásához.
Omega-3 zsírsavak: gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkeznek számos jótékony hatásuk mellett, ennek kitűnő forrása a lazacolaj, kendermagolaj. Omega zsírsavat tartalmaz még a bio kurkuma és mirha olaj is, emellett pedig a kurkuma maga is kiváló gyulladáscsökkentő.
Glutamin: az IBD bélsejt károsodást okoz, hegesedést eredményezve. A glutamin, amely egy aminosav, hozzájárulhat a bélfal helyreállításához, a jobb működéséhez. A kisállatok számára ajánlott mennyiség 250-3000 mg naponta, az állatok méretétől és állapotától függően.
Méz: A méz erőteljes antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, hasznos a gyomor-bélrendszeri problémákra (is).
Természetes enyhítése a tüneteknek:
A gyógynövények használhatók a gyulladás csökkentésére és a gyulladásos bélbetegség tüneteinek (pl. hányás és hasmenés) enyhítésére. Különösen hatékonyak a gyulladáscsökkentő és nyugtató hatású gyógynövények (különösen a nyálkahártyát megnyugtató gyógynövények).
Például:
- édesgyökér
- A Garon forte® rövid láncú pektinekből áll, amelyek megkötik a méreganyagokat, a nem kívánt baktériumokat és a felesleges folyadékot a belekben, így gyors segítséget jelent hasmenés esetén. Emellett segíti a tápanyagok felszívódását is.
- vörös szilfa kéreg
- Leiky túlsavasodás elleni gyógynövény keverék: Hasmenés, hányinger, hányás, túlsavasodás, gyomorégés, gyomorhurut, étvágytalanság, túlzott fű fogyasztása, puffadás esetén is segítséget nyújt kedvencednek!
- útilapu
- PerNaturam Digestiv: Csökkenti kutyád émelygését, nyugtatja a gyomor és belek nyálkahártyáját.
- ziliz
Az immunrendszer erősítés is hasznos ebben az esetben, például:
- echinacina
- kolosztrum
- kanadai aranygyökér
- spirulina
Aromaterápia
A gyulladásos bélbetegségek gyakran fájdalmas bélgörcsökkel járnak. A görcsoldó tulajdonságokkal rendelkező illóolajok, mint a kamilla és a borsmenta, diffúzorban használhatók. Hagyd, hogy a kutya körülbelül 30 percig lélegezze be az illatot, naponta néhányszor, a görcsök okozta kellemetlenségeket enyhítésére.
Javaslat: hígíts 2 csepp borsmentaolajat, 2 csepp levendulaolajat és 1 csepp római kamillaolajat 30 ml hordozóolajban (pl. édes mandula vagy jojoba). Finoman masszírozd be vele a kutya pocakját, naponta 2-3 alkalommal.