Szopornyica
Tartalom
#Hogyan fertőződnek meg a kutyusok?
#Melyek a szopornyica jelei kölyökkutyáknak?
Mi is az a szopornyica?
A szopornyica kölyök- és felnőtt kutyák gyakori, gyorsan terjedő, vírusos fertőzőbetegsége. Kihatással van a légzőszerv-, gyomor-, bél-, és idegrendszerre, hatalmas károkat képes okozni.
A szopornyica jelenti a legnagyobb veszélyt a kutyapopulációra, a felnőtt egyedek több, mint fele, a kölyökkutyák 80%-a pusztul el e betegség következtében…igen, jól olvastad, a kiskutyák csak 20%-a éli túl.
Hogyan fertőződnek meg a kutyusok?
Bármelyik kutya megkaphatja a szopornyicát, de legnagyobb veszélyben mégis a kölyökkutyák (négy hónaposnál fiatalabbak) és a vírus ellen be nem oltott egyedek vannak.
A szopornyica cseppfertőzéssel terjed, akár levegőből (kilégzés vagy tüsszentés által), fertőzött tálakon, játékon keresztül is megkapható.
A fertőzés a vadon élő állatokat is érinti (pl. róka, mosómedve, görény, borz, farkas stb.), így a velük való találkozás is elősegítheti a vírus terjedését.
Melyek a szopornyica jelei kölyökkutyáknak?
A fertőzésnek jól elkülöníthető szakaszai vannak. Hat-kilenc napig tart a lappangási idő, ekkor még nincsenek látható jelei. Majd a kutyus erőtlenné válik és belázasodik. Ezután úgy tűnik jobban lesz, elmúlnak a tünetek, de aztán hirtelen megjelennek a szopornyica tipikus szimptómái: láz, szemváladékozás, orrfolyás, köhögés, letargia, hányás, hasmenés, étvágytalanság.
Rövid időn belül leromlik a kutya állapota, és az alábbi tünetek közül egy vagy több jelentkezhet:
- szemgyulladás (kötőhártya-gyulladás), a váladéktól összetapadnak a szemhéjak
- erőteljes nyálka vagy sárga váladék az orrból
- bűzös hasmenés.
A fertőzés első két hetében a tünetek ingadoznak. Ezen a ponton néhány kutya még képes felépülni a betegségből.
Akik nem tudják legyőzni a betegséget, a vírus beavatkozik az idegrendszerbe, görcsrohamokat, agyvelőgyulladást és más neurológiai problémákat okozhat. Egynémely kutyánál az orron és talpon lévő bőr megkeményedését lehet tapasztalni.
Hagyományos kezelés
Nincs hatékony, a vírust elpusztítani képes gyógyszer. Ezért (is) nagyon fontos, hogy minden kötelező oltást megkapjon kedvenced, hiszen a szopornyica ellen a kombinált oltással lehet védekezni.
A hagyományos kezelés a következőkre korlátozódik: antibiotikumok alkalmazása a másodlagos fertőzések megelőzésére, gyógyszerek a hányás, hasmenés vagy neurológiai tünetek kezelésére, és folyadékpótlás a kiszáradás megakadályozására.
Ha az agyvelőgyulladás a szopornyica következtében alakul ki, a kölyökkutyát általában elaltatják, mert az orvosi kezelés szinte mindig eredménytelen.
Otthoni ápolás
Ha a kutya szopornyica miatt lázas, fontos megvonni a szilárd táplálékot a szövődmények, például agyvelőgyulladás kialakulásának elkerülése érdekében. Fogd a kutyát zöldséglevesre és vízre, amíg a testhőmérséklete normalizálódik.
Közben kapjon C-vitamint, hogy a szervezet küzdjön a fertőzéssel. Kölyökkutyának és kistestű és közepes testű kutyának adj 2 óránként; nagytestű kutyának pedig 3 óránként.
Biztosan emlékszel, hogy a szopornyica egyik tünete a szemgyulladás. A szem maradandó károsodásának elkerülése érdekében speciális szemkörnyék ápolásra van szükség, melyet a bio lila loves it szemkörnyékápolóval megtehetsz.
Gyógynövények és táplálék kiegészítők a szopornyicából való felgyógyuláshoz
Körülbelül egy hétbe telik, amíg egy kölyökkutya felépül egy nem túl súlyos szopornyica fertőzésből. A lefolyás súlyossága függ a kutya immunrendszerétől és a kapott kezelés mennyiségétől.
A gyógyulás felé vezető úton a természetes gyógynövények és kiegészítők felhasználhatók a gyorsabb felépüléshez és a legyengült szervezet megerősítéséhez.
Ha a fertőzés során az emésztőrendszer érintett és súlyos hasmenés lép fel, használj probiotikumokat és enzim-kiegészítőket az emésztőrendszer támogatására és megerősítésére.
Fontos az idegrendszer támogatása ezért a PerNaturam EpiDog vagy CBD olaj hasznos a betegség ideje alatt.
Végül az immunrendszer erősítéséhez áldásos: az echinacina, a tajgagyökér, Kolosztrum, spirulina, manuka méz.
A megfertőzés megelőzése
A megbetegedések kialakulása nagymértékben megelőzhető oltással, és természetesen azáltal, hogy kutyánkat távol tartjuk más fertőzött állatoktól.
Mivel a fiatal kutyák rendkívül sérülékenyek és könnyen legyűrheti őket a fertőzés, így az oltás beadása elengedhetetlen.
Két fontos szempontot kell szem előtt tartanunk az oltás és az immunitás tekintetében:
Először is, bár egy újszülött kiskutya (0–22 hetes) természetes immunitást kap az anyatejből, de ahogy ez az immunitás fokozatosan szűnik meg, közben épül fel a saját immunrendszer, amely még nem elég erős és érett ahhoz, hogy megvédje a testet a vírusoktól és baktériumoktól. Ezért fontos elkülöníteni az újszülött kölyköt más állatoktól.
Másodszor, egy kiskutyának több szopornyica elleni oltást is be kell adni (meghatározott időpontokban), hogy kialakuljon a teljes védettség.
A vadon élő állatok is hordozhatják a fertőzést, fokozottan kell ügyelni arra, hogy a kölyökkutya ne érintkezzen vadállatokkal.