Rossz lehelet kutyáknál - természetes vagy kezelendő?
Tartalom:
#Mit tegyek, ha a kutyámnak rossz a lehelete?
#Mi okozza a kutya rossz leheletét?
#Természetes gyógymódok a kutya rossz leheletére gyomor vagy emésztési zavarok esetén
#Természetes gyógymódok a kutya rossz leheletére a rossz fogak miatt
Mit tegyek, ha a kutyámnak rossz a lehelete?
Ha rossz a lehelete kedvencednek és egy-két nap alatt nem múlik el, ez általában azt jelenti, hogy valami nincs rendben, akár a szájban, akár máshol a testében, leggyakrabb esetben a gyomorban, emésztő rendszerben. De jó hír az, hogy ha rájövünk a probléma forrására, mindez megszüntethető.
Mi okozza a kutya rossz leheletét?
-
Étrend: A rossz minőségű étrendtől nem túl kellemes a lehelete a kutyáknak. A silány összetevők vagy nem megfelelő arányok, emésztési zavarokat okozhatnak, amelyek rossz lehelet formájában jelennek meg. Sokaknál már az étrend változtatása megoldja ezt a problémát.
-
Néhány fajta kutyusnak az ajak- és bőrráncai nagyon mélyek (pl. bulldogok, masztiff, bernáthegyi). Ha víz vagy nyál megreked a bőrredőkben, a baktériumok elszaporodhatnak. Az eredmény? Bőrredő pyoderma - a bőr- és az ajakredők bakteriális fertőzése. Ezen bőrprobléma miatt a kutyának igencsak rossz lehelete lesz. A probléma megelőzése érdekében (különösen, ha kutyádnak mély bőr- és ajakráncai vannak), naponta töröld át aloe verás törlőkendővel vagy borvízzel! De ha már nagyon elfertőződött állatorvosi segítségre lesz szükségetek!
-
Szájban különböző betegségek: ínygyulladás, fogtályog
-
„Rossz száj higiénia”: Ha kedvenced keveset rág, az ételmaradékok a fogai közé szorulhatnak, ezért nagyon fontos, hogy adj neki rágócsontot, hiszen ez az ő fogkeféje
-
Rossz emésztés gyomor vagy bélproblémák miatt (pl. eregetés, székrekedés, hasmenés, felszívódási zavarok)
-
Cukorbetegség
-
Vese- vagy májbetegség
Mikor fordulj állatorvoshoz?
Ha kutyádnak tartósan rossz a lehelete, amellett, hogy jó minőségű, természetes eledellel, főtt vagy nyers étrenddel eteted és eleget rágcsál mindenképpen állatorvosnak kell ellenőriznie, hogy a rossz leheletért valamilyen más egészségügyi probléma felel-e.
Természetes gyógymódok a kutya rossz leheletére gyomor vagy emésztési zavarok esetén
Ha gyomor vagy emésztési zavarok okozzák a problémát, a megfelelő etetés mellett az alábbiak lehetnek segítségedre:
- A petrezselyem levele és szára rendkívül tápláló, antimikrobiális hatású, és megszünteti a kellemetlen szájszagot. Apróra vágott petrezselymet szórhatunk a kutya ételeire.
- A kapor szintén antibakteriális hatású, gátolhatja a baktériumok növekedését és szaporodását a szájban. Hatékony lehet a fogínygyulladás korai megjelenésének kezelésében. A petrezselyemhez hasonlóan friss kaprot felaprítva meghinthetjük vele a kutya ételét.
- A borsmenta nemcsak a leheletet frissíti, hanem segíti emésztést és csökkenti a gázokat. Ha a kutya a bemeneti és a kimeneti oldalon sem áraszt jó illatot, próbálj meg apróra vágott borsmenta leveleket szórni az ételére.
- A gyömbér megnyugtatja a háborgó gyomrot. Egyszerűen tégy egy vagy két szelet friss gyömbért egy csésze forró vízbe. Hagyd kihűlni, majd vedd ki a gyömbérszeleteket. Adj (mérettől függően)1-2 teáskanálnyi gyömbérteát kedvencednek.
- Kókuszolaj erős antibakteriális, vírusölő és gombaellenes tulajdonságokkal rendelkezik. Javítja az emésztést és a tápanyagok felszívódását. Rossz szájszagot okozó emésztési problémákra ajánlott. Adj naponta 5 testsúly kilogrammonként 1 kiskanál kókuszolajat a kutyus ételéhez.
- Ha a kutya kellemetlen leheletét emésztési gyengeség okozza, az emésztőenzimek napi használata is jó szolgálatot tehet.
Természetes gyógymódok a kutya rossz leheletére a rossz fogak miatt
Sajnos a 3 évesnél idősebb kutyák nagy része (kb. 80%-a) szenved valamilyen fog-vagy ínybetegségben, így ma ez az egyik legelterjedtebb egészségügyi probléma kutyáinknál. Ennek fő oka a rendszeres fogászati ellenőrzés és a megelőző tevékenységek hiánya!
Ellenőrizd kedvenced fogazatát, ínyét- segítségedre lehet korábbi cikkünk, ahol részletesebben olvashatsz a fog- és ínybetegségekről.
Jutalom falatok: Vannak jó és rossz minőségű jutifalatok. A cukrot, tartósítószereket tartalmazó ragadós nassolnivaló rossz a fogaknak. Kerüld őket. A legtöbb, hipermarketben kapható „fogtisztító” jutalomfalat többet árt, mint használ a szénhidrát, szintetikus adalékanyag, növényi melléktermék, aromák miatt, de sajnos minél több van benne a felsoroltakból, húst annál kevesebbet tartalmaznak. A jófajta jutalomfalat tisztítja a kutya fogát, kemény, és természetes. A strucc csípőcsont rágóka, amelyet allergiás kutyusok is fogyaszthatnak.
Rendszeresen mosd meg a kutyád fogait: Mivel a rossz lehelet egyik gyakori oka a lepedék és a fogkő megjelenése, a napi fogmosás fontos, hogy megelőzzük a fogkő felhalmozódását és az ínybetegségeket. Ne használj emberi fogkrémet, az ő fogaiknak nem tesz jót! Például a zooro fogkefe vagy ujjra húzható ezüst ionos „fogkefe a lila loves it bio fogkrémmel együtt tökéletes választás kedvencednek!
Ha a kutya rossz leheletét fogászati vagy ínyproblémák okozzák, gyógynövényeket javaslunk.
Hatékonyan védi a száj egészségét és megakadályozza a rossz leheletet a Leiky 100% természetes fogkő, fogínygyulladás és szájszag elleni por amely nemcsak kutyáknak, hanem macskáknak is adható! A por a kellemetlen szájszagot és az íny gyulladását már pár nap alatt enyhíti vagy meg is szünteti, a plakképződés pedig pár hét alatt meggátolható. Mindeközben a száj egészségéhez szükséges aminosavak, ásványianyagok jutnak a szervezetbe.
Ezen kívül a spirulina alga is bevethető a szájszag csökkentése érdekében.
Ha részletesebben szeretnél tájékozódni a fogkő kialakulásáról, kezelésről javaslom Neked ezt a cikket!