Mik a fültisztítás alapvető fortélyai?
Fontos, ha kutyátok fülének bejárata szőrös, akkor ezt a szőrt el kell távolítani, mert a hallójárat befülledhet! A folyamatot általában kutykozmetikus végzi. Javaslom, hogy szerezzetek be egy jó minőségű fülmosót otthonra! Figyelmetekbe ajánlom Lila Loves It-Bio Fültisztítónkat! Sokszor nem is gondolnátok, hogy kedvencetek viselkedésváltozását a fájó fül okozza. Gyulladás lehet a vége 1-1allergiának, bűzmirigy gyulladásának, fürdőzésnek/fürdetésnek stb.
A higiénia fenntartásához hozzátartozik kedvencetek fülének tisztán tartása. Normál esetben is képződik kis mennyiségű fülzsír, melyet heti 1x-i tisztítással el tudtok távolítani.
Általánosságban a lógófülű fajtáknál a fül nehezebben szellőzik és tisztul, így esetükben gyakrabbi tisztítás is szükségessé válhat.
Hogyan tisztíts?
Töltsd fel a hallójáratot a tisztító folyadékkal! Ha ez megvan, akkor a fültöveket óvatosan nyomkodd meg úgy, hogy cuppogjanak! Így segíted elő a folyadék lejutását a hallójárat mélyére.
Ha ezzel megvagytok, töröljétel ki egy kis vattával az elérhető részt.
A fellazult váladékot ki fogja rázni kedvencetek!
Figyelem! Otthon fültisztító pálcával TILOS a kisállat fülébe nyúlni!
Mi állhat a háttérben?
Allergia
Esetében a bőrpír és viszketegség mellett a fül is kipirul, váladékozik, begyullad. Ugyanezeket vesszük észre a bűzmirigy gyulladásakor is, ekkor további tünet lehet az anus nyalogatása és a „radírozás”, azaz a fenék földön húzogatása.
Toklász
Késő tavasztól kora őszig MINDIG! mocorogjon bennetek a kisördög, ha kisállatotok fülét vakarja, földhöz dörzsöli, esetleg bűzös, gennyes! Sajnos a toklász a dobhártya sérülését, így maradandó halláskárosodást is okozhat! Azonnal forduljatok állatorvoshoz, ha a fenti tünetek egyikét észlelitek!
Atkásság
Legtöbbször cicáknál találkozunk fülatkássággal, de kutyáknál is előfordul. A klasszikus fülatkásságot a váladék minőségéről és borzalmasan viszkető mivoltáról ismeritek meg. A fültartalom ilyenkor kávézacc szerű, sötétbarna, vagy fekete. Ha ilyesmit tapasztaltok, ne húzzátok az állatorvos meglátogatását, hisz gyógyszerre is szükség lesz. Elhúzódó esetben a sok kaparástól a fül apró erei szétpattoghatnak és feltelhet vérre, akár egy párna. Ezt a helyzetet (othaematoma) már csak műtéti úton lehet kezelni.
Építsétek be Ti is rutinotokba a heti 1x-i fültisztítást, hogy biztosan észrevegyetek, vagy megelőzzetek egy-egy súlyosabb állapotot!
Amennyiben kérdésetek van, keressetek a tanacsadas@biozoo.hu címen!
Egészséges füleket kívánok kisállataitoknak!