A májbetegség, különösen a krónikus májgyulladás (amelyet gyakran krónikus aktív hepatitisnek hívnak), sajnos meglehetősen elterjedt a kutyák körében. Ez alapvetően egy krónikus betegség, de ha ismétlődően fordul elő, akkor sajnos legtöbbször már akut májbetegségről beszélhetünk.
Mivel a máj az egyik legfontosabb belsőszerv és jelentős szerepet játszik számos különböző élettani folyamatban, így fontosnak tartjuk, hogy kicsit megismertessünk feladatairól és működéséről.
A máj funkciói
Mivel a máj sokféle funkciót lát el, bármiféle megbetegedése jelentős negatív hatással lehet a kutya általános egészségi állapotára. Elengedhetetlen szerepet játszik az anyagcsere folyamatokban, a méregtelenítésben, egyes vegyületek termelésében és tárolásában, illetve része az immunrendszer működésének. A szervezet által termelt aminosavakból véralvadási faktorokat, szállítófehérjéket, valamint gyulladásos folyamatokban résztvevő fehérjéket termel. A zsír-anyagcserében szabályozza a vérzsír szintet a zsírok bontásán keresztül. A szénhidrát anyagcserében a vér cukortartalmát szabályozza. Képes a cukor előállítására, raktározására, valamint lebontására. Termeli az úgynevezett epét, melyet az epehólyagban tárol. Az epe felel a zsírmolekulák lebontásáért és a fehérje emésztéséért.
A máj működése
Szerepe nélkülözhetetlen az anyagcsere folyamatok normális működéséhez. A máj termeli a koleszterint, mely az epe fontos alkotórésze, tisztítja a beérkező vért, keményítőt tárol, valamint számos létfontosságú fehérjét és alvadási faktort állít elő, A, D és B12 vitaminokat raktároz. A toxikus anyagok lebontásában (a vérből kiszűri a méreganyagokat), a vas és réz anyagcserében, illetve a bilirubin anyagcserében is elsődleges szerepet játszik.
Mi okozhatja a kutyák májbetegségét?
Számos oka lehet annak, hogy kedvencünknél miért alakul ki. A máj felel a méreganyagok eltávolításáért és ha túl nagy dózisban kapja ezeket, akkor a máj nehezen birkózik meg a toxinokkal és ez végül májproblémákhoz vezethet. Nézzük meg, mik lehetnek a kiváltó okok:
- bolhaírtó-, növényvédő- vagy gyomirtó szerek toxinokat, ólmot, arzént, foszfort, vasat és szelént tartalmaz, melyek megterhelik a májat
- gyógyszerek (kortikoszteroidok, antibiotikumok, gombaellenes szerek, féreghajtók, diuretikumok, NSAID-k, epilepszia elleni gyógyszerek, görcsoldók és a tesztoszteron készítmények) hosszan tartó és túlzott szedése májbetegséghez vezethet.
- különböző vírusos, gombás vagy bakteriális fertőzések (pl. leptoszpirózis, kokcidioidomikózis, adenovírus okozta hepatitis).
- fizikai sérülések (pl. gázolás).
- veleszületett betegségek (pl. májelégtelenség, réz lerakódásával kapcsolatos hepatitis) vagy fejlődési rendellenességek
- egyéb egészségügyi problémák (vérszegénység, Cushing-kór, szívférgesség, szívbetegség, hasnyálmirigy-gyulladás és daganat)
A májbetegség tünetei
A tünetek olyan változatos formában jelennek meg, mint amennyire szerteágazóan a máj funkcionál. A korai szakaszban csak néhány enyhe tünet jelentkezik, ha egyáltalán jelentkezik. A későbbi szakaszok klasszikus tünetei: emésztőszervi problémák (pl. hasmenés, székrekedés, hányás, puffadás, rossz lehelet), étvágytalanság, fogyás, túlzott vizelés, túlzott szomjúság, túlzott nyáladzás, kedélyváltozás (pl. depresszió, letargia, szorongás, lelkesedés elvesztése), bőrproblémák (pl. pattanások, pikkelysömör, kiütés), sárgaság (a bőr és a szemfehérje besárgulása), rohamok (a betegség előrehaladott stádiumában)
A májbetegségek stádiumai
1. Gyulladás (hepatitis)
A hepatitis "gyulladt májat" jelent. Az első stádiumú májbetegségben szenvedő kutyák nem mutatnak semmilyen tünetet. Ha ebben a korai szakaszban diagnosztizálják, általában gyógyszerekkel kezelhető.
2. Fibrózis
Ha a hepatitisben szenvedő kutya nem kap időben kezelést, akkor a májbetegség a második stádiumba lép, ezt nevezzük fibrózisnak. Ekkor kezdődik a máj hegesedése, amely számos problémát idéz elő. Először is, a hegesedés miatt a vér nem tud átfolyni a májban. Másodszor, a rossz vérkeringés miatt a máj nehezebben méregteleníti a vért. Ez toxin felhalmozódását eredményez. A szervezet belülről küzd, de jelentős tünetek továbbra sem láthatók. A vérvizsgálat eredménye már árulkodó, a számok egyértelműen jelzik a máj rendellenes működését. Még a fibrózis is visszafordítható, ha időben kezelik.
3. Cirrózis (májzsugor)
A májbetegség harmadik szakasza a cirrózis, amelyben a máj mintegy 75-80 százaléka visszafordíthatatlanul károsodik. Tünetek már jelentkeznek, de a kezelés már nem képes meggyógyítani a májat, csak arra szolgál, hogy a további romlást megakadályozza vagy lassítsa.
4. Májelégtelenség
Kezelés hiányába elérkezik a negyedik stádium, a májelégtelenség. Elégtelen, azaz nem működik, mely egy életveszélyes állapot. A tüneteket szembeötlőek és kezelés hiányában a kutya kómába eshet és elpusztul.
Diagnózis felállítása
A fent felsorolt tünetek számos más betegség jelei is lehetnek, ezért a májbetegség diagnosztizálása érdekében az állatorvosnak számos diagnosztikai eljárást kell alkalmaznia. A diagnózis felállításához az alábbi vizsgálatok jöhetnek szóba:
- vérvizsgálatok (fontos megnézni a vörös- és fehérvérsejtek, valamint bizonyos enzimek szintjét. Például az alanin-aminotranszferáz (ALT) és az alkalikus foszfatáz (ALP) enzimek gyakran megnövekedett mennyiségben jelennek meg májbetegségben szenvedő kutyánál)
- epesav teszt
- vizeletvizsgálat
- radiológia és ultrahang
A májbetegség hagyományos kezelése
A kutya májbetegségének kezelése az állapot kiváltó okától függ. Például, ha fizikai trauma következtében bekövetkezett sérülés volt az ok, akkor kórházi ellátás szükséges, amíg a kutya fel nem épül a trauma hatása alól. Ha viszont a májbetegség egy egészségi állapot (pl: vérszegénység, daganat) hatására alakul ki, akkor is szakszerű állatorvosi ellátásban kell részesülnie. Sajnos azonban sok krónikus májbetegség esetében a hagyományos orvoslás nem mindig elégséges és érdemes mást is bevetni.
Kutya diéta májbetegség esetén:
Májprobléma esetén kiemelten fontos, hogy könnyen emészthető és szintetikus adalékanyagoktól mentes étrendet biztosítsunk kedvencünknek. Ha teheted, te magad főzz neki és részesítsd előnyben a következő összetevőket:
- kiváló minőségű állati fehérjeforrások (pl. hal, csirkehús, alacsony zsírtartalmú sima joghurt, túró, tojás, tejtermékek)
- komplex szénhidrátok (pl. zabpehely, árpa, tökpüré)
- egészséges zsírok (pl. Omega-3 zsírsavak)
Egy májbeteg kutya étrendje a következőképp nézzen ki a példa kedvéért:
50% csirkehús, túró, tojás
30% árpa
20% sima tökpüré
kiegészítve Omega-3 zsírsavakkal (pl. lazacolaj) és kalciummal (algamész).
Az étel mennyisége függ a kutya súlyától és aktivitásának szintjétől, életkorától. Általános szabálynak mondható, hogy a kutya testtömegének körülbelül 2-3 százaléknyi mennyiségét kell ételként megennie naponta, de ezt inkább csak irányadóként szeretnénk feltüntetni, hisz mi magunk sem nézzük, hogy hány gramm eledelt viszünk be naponta.
Miért nem ajánlott a nyers étrend a májbetegségben szenvedő kutyáknál?
Mindamellett, hogy mi a BioZoo-nál nagyon is elismerjük a nyers hússal (BARF) való etetés jótékony élettani hatásait, a nyerseledelek tartalmazhatnak baktériumokat (pl. E. coli, Salmonella), amelyek általában nem jelentenek problémát egy egészséges kutya számára, viszont májbetegségben szenvedő kutyák esetében más a helyzet. Mivel a máj felel a baktériumok szűréséért, így a nem megfelelően működő máj nagyobb kockázati tényezője az étellel terjedő bakteriális fertőzéseknek.
Speciális főtt eledel gyógynövényekkel májproblémával küzdő kutyák számára
Nagyon sok kutya szenved valamilyen májbetegségben. Nekik speciális étkezésre van szükségük, ahogyan fenti is említettük! A PerNaturam egy olyan termékcsaládot hozott létre, melynek eledelei az állatorvosi gyógytápok mellett 100%-ban természetes összetevőkkel és gyógynövényekkel szolgálhatják a kutya egészségét! Kiváló minőségű csirke színhús alkalmazásával csökken az ammónia képződése, segítve ezzel a máj működését. A máj tehermentesítésére a receptúra kevés zsírt tartalmaz, ezért energiaforrásként az amarant szolgál. A kiválasztott keserűanyagot tartalmazó zöldségkeverék stimulálja a máj, az epehólyag és a hasnyálmirigy működését. Mindegyik eledel mellé pedig egy 8 g-os speciális májvédő gyógynövény-kiegészítő keverék jár, melyet a 400 g-os eledelbe kell keverni a nagyobb hatékonyság elérése céljából!
Természetes gyógynövények, kiegészítők a kutya májának egészségéért
A máj a méreganyagok eltávolításának egyik legfontosabb szerve. Pont ezért a rajta keresztülhaladó méreganyagok miatt szenvedheti a legnagyobb kárt. Sajnos sok kutya küszködik májproblémával vagy májrákkal, amely a kutyáknál egy gyakori daganat. A hagyományos állatorvosi kezelési programot azonban érdemes kiegészíteni természetes gyógynövényekkel is a nagyobb hatékonyság érdekében, amelyeket te otthon is alkalmazhatsz beteg kutyád esetén!
Egyészségügyi problémára mindig a legjobb orvosság a megelőzés, ezért egészséges kutya esetén is javasolni szoktunk évi 2 méregtelenítő kúrát kora tavasszal és ősszel, hogy a szervezetében felhalmozódott toxinok kiürüljenek és ne terheljék a szervek működését! Erre az egyik legismertebb és általunk is előszeretettel javasolt máriatövis!
Máriatövis magolaj
- elősegíti az epeáramlást,
- serkenti a fehérjeszintézist, ezáltal a májbetegség által károsított sejtek újjáépítését,
- antioxidánsként lelassítja a gyulladásos folyamatokat és megakadályozza a további sejtkárosodást,
- a toxinoknak kitett vagy károsodott sejteket megerősíti.
A már kialakult májbetegség esetén szirup és őrölt formában egyaránt segítségül szolgálhatnak:
Kurkuma
A kurkuma a máriatövishez hasonló májvédő tulajdonságokkal rendelkezik. Ezenkívül rákellenes és gyulladáscsökkentő hatású. Támogatja az emésztőrendszert.
Egy kiváló májélénkítő recept: keverj össze egy kis kókuszolajat kurkumával és add hozzá kutyád eledeléhez!
Articsóka
Az articsóka a májbetegségek másik nagyszerű gyógynövénye. Levelei hasonló tulajdonságokkal bírnak, mint a máriatövis, további koleszterinvédő hatással.
A májtonizáló hatás érdekében hetente 2-3 alkalommal szórd meg szárított articsóka levelekkel kutyád eledelét!
Édesgyökér
Az édesgyökérről ismeretes, hogy antioxidáns és gyulladáscsökkentő. Máriatövissel (vagy kurkumával) együtt alkalmazva ütős májerősítő keverék lehet.
Cickafark
Gyulladáscsökkentő és antimikrobiális, segíti az epeáramlást.
Gyermekláncfű
A cickafarkhoz hasonlóan a gyermekláncfű is hozzájárul az epeáramlás elősegítéséhez és enyhe antimikrobiális hatású.
Spirulina
Kutatások szerint a Spirulina óvja a májat a nehézfémek okozta károsodástól, mérsékli a máj gyulladásos betegségeinek kialakulását, valamint megakadályozza a trigliceridek és zsírok felhalmozását a májban.
Az antioxidánsok, például a Q10 koenzim (CoQ10) vagy a szuperoxid-dizmutáz (SOD) szintén hasznosak a máj számára.
A Q10 koenzim optimalizálja a mitokondriumok energiatermelését, felturbózza az immunrendszert, csökkenti a vér glükózszintjét és lelassíthatja a tumor növekedését. Egy tanulmány szerint a legmagasabb szintű Q10 koenzim tartalommal az ételek közül a marhaszív, sertésszív és szardínia rendelkezik.
A SOD egy olyan enzim, amely helyreállítja a sejtek egészségét és csökkenti a leggyakrabban előforduló szabadgyök, a szuperoxid által okozott károkat. Tanulmányok kimutatták, hogy a SOD antioxidánsként és gyulladáscsökkentőként is kiválóan működik. Semlegesíti a szabad gyököket, mielőtt kárt okoznának a sejtekben.
A C- és E-vitamin szintén antioxidáns és adható kiegészítésként a máj egészségének fenntartásáért. Kiváló természetes C-Vitamin forrás a csipkebogyó, E-vitaminban pedig igen gazdag a kendermagolaj.
Ha elakadtál és segítségre van szükséged, töltsd ki állapotfelmérő kérdőívünket és 2-3 munkanapon belül kielemezzük válaszolunk!