Lázas a kutyád? Tünetek, lehetséges okok, kezelése.
TARTALOM
#A kutya normál testhőmérséklete
#Hogyan lehet megállapítani, hogy a kutya lázas-e?
#Hogyan lehet megmérni a kutya testhőmérsékletét?
#Hogyan kell megmérni a kutya pulzusát?
#Mi okozza a lázat a kutyáknál?
#Adhatok-e a kutyának lázcsillapítót?
A kutya normál testhőmérséklete
A kutya normál hőmérséklete 38,6 °C. A 38,9 °C vagy afölötti érték, ami már láznak számít.
Ha a kutya testhőmérséklete megemelkedik a forró időjárás miatt, akkor gyorsan kell cselekedni, hűteni a kutya testét a hőguta megelőzése érdekében. A láz, mindig valamilyen betegség kísérő tünete.
Hogyan lehet megállapítani, hogy a kutya lázas-e?
- Gyengeség és letargia
- Depresszió
- Fokozott lihegés
- Étvágytalanság
- Dehidratáció (magas láz esetén)
- Természetesen a testhőmérséklet megállapításának legbiztosabb módja a lázmérés.
Hogyan lehet megmérni a kutya testhőmérsékletét?
Használj digitális hőmérőt! A higanyhőmérő veszélyes lehet, mert ha a végbélen keresztüli hőméréskor eltörik, a higany pedig káros a kutya egészségére.
Kend be a hőmérőt vazelinnel!
Nagytestű kutya esetében kérj meg valakit, hogy fogja meg a kutyát a fejénél.
Lassan és óvatosan helyezd be a hőmérőt 2-3 centiméterre a végbélbe. Tartsd a hőmérőt a helyén mozdulatlanul, és várd meg, amíg sípol. Lassan húzd ki a hőmérőt és olvasd le az értéket. Ha a kutya nem együttműködő, érdemes beszerezni egy érintés nélküli fül lázmérőt.
Hogyan kell megmérni a kutya pulzusát?
A mutató- és a középső ujjadat tedd a kutya hátsó lábának belsejéhez, közvetlenül oda, ahol a láb a törzshöz csatlakozik (ahol a combverőér található).
A pulzus szívveréskor fellépő lüktetés. Számold meg hány ütemet érzel 15 másodperc alatt, majd szorozd meg 4-gyel. Így megkapod a pulzust.
Optimális esetben a kutya pulzusa 70 és 180 ütés/perc közötti érték.
A pulzusszám nagyban függ a kutya méretétől. A nagytestű kutyák pulzusa kisebb, míg a kölyökkutyák pulzusa sokkal gyorsabb, akár 220 ütés / perc is normális lehet.
A megszokottnál szaporább pulzus általában sokkot vagy lázat jelez; nagyon gyenge pulzusnál pedig azonnal hívni kell az állatorvost.
Mi okozza a lázat a kutyáknál?
Számos egészségügyi probléma okozhat lázat, az egyszerűbbtől a súlyos betegségekig:
- Bakteriális vagy vírusos fertőzés, például kutyainfluenza, szopornyica, parvovírus, leptospirózis, húgyúti fertőzések stb.
- Kullancs által terjesztett betegség, például Lyme-kór.
- Méreg lenyelése, például fagyásgátló, gyógyszerek stb.
- Oltás, amely után a kutya időnként belázasodhat, de ez egy-két nap alatt elmúlik.
- Daganat – komolyabb esetekben, bizonyos típusú daganatos megbetegedés is okozhat lázat.
Ez csak néhány példa azokra a problémákra, amelyek miatt a kutya testhőmérséklete emelkedhet. A lázat vedd komolyan és vidd el kedvenced állatorvoshoz, mielőtt komolyabb komplikációk lesznek!
Mi a teendő láz esetén?
A láz annak a jele, hogy az immunrendszer keményen dolgozik a szervezet külső betolakodóival szemben.
Ezért fontos, hogy ha a kutyád lázas, figyeld a kísérő tüneteket, és keresd fel az állatorvost.
Mi a teendő ha a kutyának láza van (39,5° C felett), nem tudod azonnal állatorvoshoz vinni?
Első és legfontosabb csökkenteni a kutya hőmérsékletét. Locsolj egy kis csapvizet a pofájára, nyakára, mancsaira és ágyék területére.
Ezután próbáld meg tovább hűteni borsmentás hideg borogatással. A borsmenta hűti és hatékonyan csökkenti a testhőt. A következőket kell tenni:
Főzz erős borsmenta teát (legalább 3-4 filter vagy 2-3 evőkanál szárított borsmentával). A gyors hűtéshez öntsd jégkockákra. Áztass be néhány törölközőt és csavard ki, amíg le nem csöpög.Tégy borogatásokat a kutya fejére, nyakára, lábára és az ágyék területére. Amikor a borogatás felmelegedett, ismételd meg a procedúrát.
Ügyelj arra, hogy a kis beteg elegendő folyadékot igyon! Ha magától nem iszik, műanyag fecskendővel itasd!
A láz valójában annak a jele, hogy az immunrendszer felvette a harcot a szervezetet támadó betolakodókkal szemben. Tehát, ha ez nem magas hőmérséklet (pl. 39,5 °C), valójában jó dolog, mivel a test küzd a betegség ellen.
Ha a kutya láza nem magas és egyébként a szokásos módon viselkedik, akkor nem kell aggódni. Csak figyeld a kutyát egy-két napig, és győződj meg róla, hogy eleget iszik. Érdemes néhány természetes otthoni gyógymódot bevetni a lázcsillapításra.
Ha azonban a kutyának hosszan tartó, magas láza van, és más betegség tüneteit is mutatja, vidd állatorvosához. A lázat mögöttes egészségügyi probléma okozhatja.
Tápláld levessel
A tápanyagokban gazdag házi készítésű leves a legjobb egy lázas, általában gyenge és étvágytalan kutyának. A leves felerősíti az immunrendszert, folyadékot juttat a szervezetbe és megakadályozza a kiszáradást. A levest ne ízesítsd!
Egyéb természetes gyógymódok láz esetén
Lázas állapotban az immunrendszer keményen dolgozik, így gyógynövényeket és vitaminokat adhatunk a kutyának az immunrendszer megerősítéséhez.
A C-vitamin hatékony immunerősítő. Adj csipkebogyóport kedvencednek!
E-vitamin: Kiváló forrása a kendermagolaj.
EchinaDog: Az echinacina kiváló gyógynövény a szervezet felerősítéséhez. Kiváló immunrendszer támogató készítmény.
Manuka méz: A Manuka méz, antibakteriális erejétől függően, javasolt úgy enyhe tünetekre, mint a torokfájás vagy ellenálló fertőzések esetén is, mint a E. coli, Staphylococcus aureus, Streptococcus faecalis, Helicobacter pylori stb., ugyanis laboratóriumi vizsgálatok szerint kb. 60 baktériumfajtával veszi fel hatékonyan a harcot
Spirulina alga: Komplex multivitaminként is hívhatnánk, hiszen a rengeteg vitaminon és ásványianyagon kívül, aminosavakat is tartalmaz. Hatékonyan erősíti kedvenced immunrendszerét.
Adhatok-e a kutyának lázcsillapítót?
Soha ne tedd!
Ezeket a lázcsillapítókat emberi fogyasztásra szánták, kutyák számára kártékony reakciókat idézhetnek elő, például veseelégtelenséget és/vagy májelégtelenséget.