Kutya Lyme kór tünetei, diagnosztizálása, gyógymódjai
Tartalom:
Hogyan terjed a Lyme-kór?
Ha a kutyát megcsípi egy fertőzött kullancs, a spirocheták bejutnak a szervezetébe. Mindannyian tudjuk, a Lyme-kór nemcsak a kutyára, hanem az emberre is veszélyes. Különösen a nyári hónapokban kell ébernek lennünk. A betegség nem terjed kutyáról emberre, de ha a fertőzött kullancs leválik a négylábúról és megtalál téged, akkor bizony megfertőzhet. Kizárólag akkor lehet Lyme kóros kedvencünk, ha egy fertőzött kullancs megcsípi és megindul a vérszívás.
Így a legveszélyesebb időszak itthon tavasztól őszig tart, viszont sajnos már 0 °C felett van rá esély. A vérszívás során a kullancs nyálából a kutya véráramába kerül a baktérium. Általánosan elmondható, hogy a kullancsok körülbelül 24–48 órán keresztül tapadnak a gazdaszervezethez (pl. kutyához), mielőtt átjutnak a szervezetébe a bacik. Ezt sajnos különböző tényezők befolyásolhatják, például a baktérium fajtája.
Éppen ezért, nagyon fontos, hogy alaposan nézd át kutyusod, a séták, kirándulások után, annak érdekében, hogy mielőbb eltávolíthasd a kullancsot, ezzel csökkentheted a Lyme-kór esélyét.
Biztató azonban, hogy csak azért, mert kullancsot találsz a kutyán, még nem jelenti azt, hogy kedvenced Lyme-kóros, de fő az óvatosság.
Hogyan ismerhető fel a Lyme-kór?
Előfordulhat, hogy semmilyen tünetet nem mutat a kutya. Ha jelentkeznek is, akkor általában két-öt hónappal a kullancscsípés után. Gazdinak már eszébe sem jut, hogy esetleg emiatt lehetnek kedvencének bizonyos egészségügyi problémái:
- hirtelen megjelenő sántítás, amely a legjellemzőbb és gyakorta az egyetlen tünet. A kutya sántít, és görnyedten jár, fájnak az ízületei. Általában ez csupán pár napig tart.
- Kör alakú vörös folt a csípés körül
- Láz (39,5°C – 40,5 °C)
- Duzzadt nyirokcsomók
- Letargia és gyengeség
- Étvágytalanság
- Részleges arcbénulás
- Ízületi gyulladások

Forrás kép: https://www.wideopenpets.com/ Lyme-kóros kutya csípés körül megjelenő piros kör
Súlyosabb esetekben vagy késői kezelés miatt kialakulhat:
- vesebetegség
- szív- és idegrendszeri betegség
Miután megtámadták a szervezetet, különböző gyulladásos folyamatokat indítanak el. Annak ellenére, hogy kedvenceink jobban ki vannak téve a fertőzésnek, ritkábban fertőződnek meg Lyme-kórral, mint mi.
Lyme-kór diagnosztizálása kutyáknál
Vérvizsgálat alapján könnyen megállapítható, hogy a kutyus ki volt-e téve fertőzésnek. Ha pozitív lesz az eredmény, azt jelenti, hogy a vérében megjelennek a baci elleni antitestek, de nem jelenti azt, hogy beteg is lesz négylábú társunk. Pozitív tesztet követően további vizsgálatra van szükség, hogy megállapítható legyen a fertőzöttség is.
Lyme- kór hagyományos kezelése
Nagyon hosszú kikeveredni belőle, 2-4 hét antibiotikum kúrát jelent (pl. doxiciklin, amoxicillin). Visszaesés elkerülése miatt, ez akár hosszabb is lehet. Ugye mondanom sem kell, hogy ez mennyire legyengíti kedvenced, mennyire megterheli a szerveit a sok gyógyszer? Nem árt tudni, hogy az antibiotikum nem tudja teljesen elpusztítani az összeset. Szinte lehetetlenség, mivel a kutya izomszövetébe, szerveibe is bejutnak. Itt várják az alkalmat a megerősödésre, csapatokba verődésre, hogy újult erővel támadhassanak általában akkor, amikor a kutya immunrendszere meggyengül. Ha kutyádat antibiotikummal kezelik, az első napokban még rosszabbul érezheti magát. Ne ess pánikba, ez csak azt jelenti, hogy a gyógyszer hat. Ez a jelenség a Herxheimer reakció: a gyógyszer hatására a páciens állapota rosszabbodik, mert a szervezete gyulladással reagál a véráramban keringő elhalt spirochétákra. Néhány nap múlva a kutya állapotának stabilizálódnia és javulnia kell.
Természetes gyógymódok Lyme-kór ellen
Míg egyes kutyáknál az antibiotikum hatékonyan kezeli a Lyme-kórt, mások nem elég erősek a 2-4 hetes kúrához (pl. emésztési problémákkal küzdő, idősebb vagy gyenge immunrendszerű kutyák). Szerencsére vannak alternatívák – gyógynövények, táplálék kiegészítők. A betegség súlyosságától függően érdemes ezeket a gyógymódokat alkalmazni az antibiotikum-kezelés mellett. Gyorsítható a felépülés, így antibiotikum szedésének ideje is csökkenthető.
Milyen gyógynövényeket vethetsz be?
- Erdei mácsonya (Dipsacus sylvestris)
Egy tanulmány alapján kiderült, hogy a gyógynövény egyes komponensei jelentősen gátolhatják a Lyme-kórt okozó baktériumok növekedését. A PerNaturam Artemis erdei mácsonyát és egynyári ürömöt tartalmaz, mely immunerősítés mellett, egysejtű fertőzés esetén (mint pl. a lyme-kór) kiváló eredményeket mutat.
- Macskakarom (Uncaria tomentosa)
A macskakarom enyhíti a Lyme-kór által okozott néhány gyakori tünetet, például ízületi és izomfájdalmat, lázat és gyulladást. Erősíti az immunrendszert a fertőzés kezdetén.
Az echinacina erőteljes immunerősítő. Ha már a Lyme-fertőzés kezdetén alkalmazzuk, akkor hozzájárulhat a test megerősítéséhez, ami jobb helyzetet teremt a fertőzés leküzdésében. Ezt megelőzésként is használhatod tavasztól.
A máriatövis támogatja, védi és méregteleníti a májat, a méreganyagok lebontásáért és anyagcseréjéért felelős szervet. A Lyme-kór kezelése során a kutya testének rengeteg méreganyagot kell feldolgoznia az elpusztult baktériumok jelenléte következtében. Ha a kutya antibiotikumot kap, akkor a májat további terhelésnek tesszük ki, ráadásul a lyme-kór kezelése igen hosszú folyamat.
Míg tart a Lyme-kór kezelése (vagy már éppen felépült a kis beteg), fontos, hogy az immunrendszer erős maradjon.
A kutya természetes, jó minőségű, kiegyensúlyozott étrenddel való táplálása elengedhetetlen. Az egészséges étrend mellett egyes kiegészítők is használhatók a kutya emésztőrendszerének és immunrendszerének további támogatására.
- Probiotikumok: Az antibiotikum kúra miatt az étrend probiotikumokkal való kiegészítése kiemelten fontos. Segíthetnek a bélflóra egyensúlyának helyreállításában és a bél egészségének javításában.
- C-vitamin: antioxidáns, gyulladáscsökkentő és immunerősítő tulajdonságokkal rendelkezik. A Lyme-kórral kezelt vagy a betegségből felépült kutya immunrendszerét erősíti. További előnye, hogy fenntartja a kollagén egészségét. Mivel sok Lyme-kórban szenvedő kutyának ízületi fájdalma van, ez a vitamin erősítheti az ízületek egészségét és csökkentheti a fájdalmat.
- A Lyme-kór sokszor ízületi fájdalmakkal jár. A kutyádnak olyan ízületvédő kiegészítőre van szüksége, amely enyhíti a fájdalmat és támogatja az ízületek egészségét. A Perna termék család tagjai, csökkentik életkornak megfelelően a gyulladásos folyamatokat, serkentik a kollagén termelést, hozzájárulnak az ízületek, porcok védelméhez.
Megelőzés
A megelőzés mindig könnyebb, mint a felépülés!
A legjobb megelőzés a kullancs elleni védekezés. A fertőzés általában nem a csípés után közvetlenül jelentkezik, ezért légy résen, és naponta legalább egyszer vizsgáld át a kutyát! Azonnal távolítsd el a kutyából, ha találsz!
Használj kullancsriasztót! Például ultrahangos kullancsriasztó, illóolajokkal (pl. geránium olaj), de belsőleg is támogathatod kedvenced:
- fokhagymapor: Sok inulin, aminósav, cink, kén, foszfor található benne. Emellett A-, C- vitamint, B-komplex vitaminokat, szelént, kálciumot, magnéziumot, mangánt is tartalmaz, kiváló antioxidáns. Bolhák, szúnyogok, kullancsok távol tartásában is segítséget nyújt.
- feketekömény por: távol tartó hatással is rendelkezik, amellett, hogy kiváló immunerősítő is
A legrosszabb megoldás, ha nem teszel semmit a védelem érdekében! Ma már számos megoldás létezik a vérszívók ellen, dönts felelősségteljesen!