Hányás okai és természetes kezelése kutyáknál
Tartalom
#A kutyák enyhe, akut hányásának okai
#Mit tegyünk, ha a kutya hány?
#Természetes gyógymódok hányás ellen
Mik a leggyakoribb okai, előjelei?
- Káros, idegen anyagot próbál „eltüntetni”
- Ha időnként hány, de egyéb egészségügyi problémát nem látsz, akkor valószínűleg nincs miért aggódni.
- Túl sok gyomorsav, gyakori fűevés. Ez a probléma is könnyedén orvosolható, helyes étrend, etetési idők kialakításával.
- Ha azonban hirtelen hányásos rohamokat jelentkeznek, amelyek nem csillapodnak, vagy ha a kutyád krónikus hányástól szenved, alaposan ki kell vizsgálni a helyzetet.
A hányás előjelei
- Az egyik jel az, hogy a kutya folyamatosan nyalogatja a száját, azért, mert hányás előtt nyáladzik.
- A másik: az öklendezés
Minden kutya más és más. Az én Lilim például próbál elbújni és nagyon furcsán tartja a száját, egy idő után minden Gazdi rájön az „egyedi” előjelekre.
A kutyák enyhe, akut hányásának okai
- Túl ette magát
- Túl gyorsan evett
- Túl sok gyomorsav
- Emészthetetlen vagy mérgező ételt fogyasztott
- Utazás miatt
A krónikus hányás okai
- Ételallergiák
- Érzékenység bizonyos gyógyszerekre (pl. kemoterápiás gyógyszerek, szteroidok, antibiotikumok stb.)
- Gyomorproblémák (pl. gyomorhurut, gyomorfekély)
- Fertőző betegségek (pl. parvovírus, bakteriális vagy vírus fertőzés)
- Féregfertőzés
- Gyulladásos bélbetegség
- Bélelzáródás
- Májbetegség
- Hasnyálmirigy-gyulladás
- Rák, például gyomorrák és bélrák
- Hashártyagyulladás
- Hepatitis
- Veseelégtelenség
- Hormonális egyensúlyhiány (pl. Addison-kór, cukorbetegség)
Ezenkívül a stressz vagy szorongás miatt is kialakulhat. Kölyökkutyáknál gyakran fordul elő, ha pl. nagyon izgatottak. A szorongással vagy a stresszel kapcsolatos hányás, amely hasmenéssel is együtt jár.
Mikor forduljunk állatorvoshoz?
Ha kutyád krónikus hányásban szenved, vagy ha az alábbi tünetek bármelyikét észleled, azonnal vidd az állatorvoshoz, hiszen komolyabb gondot is jelezhet és kedvenced könnyen kiszáradhat:
- Ha naponta több mint 2-4 alkalommal hány.
- Ha vér van a hányásban.
- Ha a hányás bűzös.
- Ha a kutya gyenge vagy dehidratált (a dehidratáltságot úgy ellenőrizheted, hogy felcsippantod az ujjaddal a bőrt, ha az nem tér vissza az eredeti helyzetében azonnal, akkor az dehidratáltságot jelent.)
- Ha a kutya hasa fel van puffadva.
- Ha a kutya nyugtalan, liheg, vagy úgy tűnik, valamije fáj.
- Ha a kutya lázas.
Mit tesz az állatorvos?
Az állatorvos megfigyeli kutyát, és feltesz néhány kérdést, például:
Mikor kezdődött a hányás?A kutya ételt hányt vagy epét? Nemrégiben történt-e étkezési változás? Kapott-e a kutya zsíros ételeket vagy ételmaradékot? Történtek-e nemrégiben környezeti változások, pl. növényvédő vagy gyomirtó szereket használtak az udvaron? Van-e esély arra, hogy a kutya patkánymérget vagy valamilyen kutyák számára mérgező növényt evett? Álltak be olyan változások, amelyek stresszt vagy szorongást okozhattak a kutyának?
Az állatorvos javasolhat néhány diagnosztikai vizsgálatot a hányás kiváltó okának kiderítésére. Ezek a tesztek a következők lehetnek:
- Hasi röntgen - annak ellenőrzésére, hogy van-e bélelzáródás vagy puffadás.
- Vérkép - a mérgezés, vese- vagy májbetegségek, hasnyálmirigy-gyulladás stb. kizárása.
- Székletminta - a bélparaziták ellenőrzésére.
Mit tegyünk, ha a kutya hány?
Ha kutyának enyhe, akut hányása van, de egyébként rendben van, ne erőltesd az evést!
4-8 órás böjt után egy kis húslevest adhatsz neki. Ha bent marad a leves, további 8 óra elteltével kínáld meg egy kis szilárd étellel. Itt arra gondolok, hogy a húslevesbe egy kevés jól megfőtt húst, és kevéske főtt gabonát (például zabpehely vagy rizs) tegyél neki. Ha a kutyus ismét hányni kezd, térj vissza kizárólag a húsleveshez még körülbelül 12 órán keresztül, majd utána próbálkozz újra a szilárd étellel.
Jó megoldás lehet a természetes diétás kása is, mely nem terheli kedvenced pocakját. A burgonyapehely alapvető és gluténmentes szénhidrátforrás az allergiára vagy intoleranciára hajlamos kutyák számára. Magas keményítőtartalma miatt a burgonyapüré megköti a savakat és méreganyagokat, így nyugtató hatással bír a gyomorra és bélrendszerre, ezenkívül könnyen emészthető és feleslegesen nem terheli a gyomrot.
Krónikus hányás esetén, létfontosságú, hogy orvos lássa és kiderítse az okát!
Természetes gyógymódok hányás ellen
Ha a kutya reggelente vagy étkezés előtt hány, és a kijövő anyag egy sárga vagy barnás folyadék, ez túlzott gyomorsav jelenlétére utalhat. Ebben az esetben megoldást jelenthet ha kisebb adagokban többször kap enni.
Általánosan elmondható, hogy gyomorsav problémák esetében 2 étkezésre van szüksége kedvencednek, nagyjából 10-12 óra különbséggel. Ezen kívül az egyszeri étkezés, úgy is okozhat gondot, hogy az éhség miatt valószínűleg gyorsan felfalja az ételt, ami gyakran nagyon rövid időn belül vissza is köszön.
Mivel a szorongás is okoz hányást, ügyelj arra, hogy kutyát a lehető legkevesebb stressz érje. Például sok kutya fenyegetve érzi magát, és szorong, ha más kutyák jelenlétében kell ennie.
Számos oka lehet a hányásának, a túl gyors evéstől a mérgezésen át a krónikus egészségügyi problémákig (például gyulladásos bélbetegség, májproblémák, gyomorfekély stb.). Ezért rendkívül fontos kideríteni a hányás kiváltó okát, hogy az megfelelően kezelhető legyen.
Alkalmankénti hányás olyan kutyánál, akinek nincs egyéb betegségtünete, és egyébként éber és aktív, otthon, természetes gyógymódokkal kezelhető. Kölyökkutya vagy idősebb kutya immunrendszere gyengébb, ezért légy körültekintő. Mindig figyelj a kiszáradásra, amely hányás következménye lehet.
Amik nagyon hatékony segítséget nyújthatnak a kutyád hányásának kezelésében:
- Macskamenta: nagyon hatékony gyógynövény az ideges gyomor megnyugtatására, jól használható a stresszes események okozta akut hányás megállítására.
- Édeskömény: A macskamentával kombinált édeskömény az idegesség miatti hányás megelőzésére hasznos.
- Leiky Túlsavasodás, hányinger, hasmenés elleni gyógynövény, zöldség-gyümölcs keveréke hasmenés, hányinger, hányás, túlsavasodás, gyomorégés, gyomorhurut, étvágytalanság, túlzott fű fogyasztása, puffadás ellen.
- Gyömbér: Az utazási betegség okozta hányás esetén a gyömbér jó választás.
- PerNaturam Digestiv terméke gyömbért és édesköményt is tartalmaz. Csökkenti kutyád émelygését, nyugtatja a gyomor és belek nyálkahártyáját. Gyomorrontás, puffadás, rossz szájszag esetén is hatékony segítséget nyújt.
- Búzafű: Kiegyensúlyozza az emésztőrendszerben a túlzott savasságot, hagyományosan emésztőrendszeri betegségek esetén alkalmazzák, segít megnyugtatni a háborgó pocakot