Felfúvódás kutyáknál
Tartalom
Mit is jelent a felfúvódás kutyáknál?
A felfúvódás súlyos és akut egészségi állapot, amelyet a gyomorban rövid időn belül felgyülemlett gáz idéz elő.
Ez az állapot sajnos a kutyák legfőbb gyilkosa. A domború mellkasú nagy fajták (pl. német dog, német juhászkutya, dobermann) különösen veszélyeztetettek, de kisebb fajtáknál is előfordulhat.
A gyomortágulat és a bélcsavarodás (volvulus)
A gyomortágulat maga a puffadás, azaz gázfelhalmozódás a gyomorban, míg a bélcsavarodás a gyomor csavarodását jelenti. A felfúvódás előfordulhat bélcsavarodással vagy anélkül is.
A felfúvódás alapvető mechanizmusa, hogy a gyomor megtelik levegővel, és nyomást gyakorol a többi szervre és a rekeszizomra, ami légzési nehézségeket okoz. A gyomor kitágult és akkor könnyen elfordulhat, hogy 90-360 ° -ig csavar egyet önmagán (mint egy lufi).
A csavarodás a gyomor csapdájába ejti a levegőt, az ételt és a vizet. Ezenkívül teljesen blokkolja a gyomor vérellátását. A vérellátás megszakadásával a gyomorszövet pusztulni kezd, a gyomor végül megreped, ebben az esetben peritonitis (hashártyagyulladás) lép fel, amely általában végzetes.
Mindkét állapot (a gyomortágulat és a bélcsavarodás) életveszélyes lehet, bár gyakran hosszabb ideig tart, amíg a bélcsavarodás nélküli gyomortágulat kritikussá válik.
Az enyhe puffadás bélcsavarodás nélkül percekig, órákig, sőt néha akár napokig fennállhat anélkül, hogy életveszélyessé válna. Bélcsavarodás esetén azonban más a helyzet. A kutya perceken belül sokkos állapotba kerülhet.
A felfúvódás a néhány állapot egyike, amelynek a súlyosságát csak az állatorvos –röntgen segítségével – tudja megállapítani és eldönteni, hogy szüksége van-e műtéti beavatkozásra.
Ezért fontos, hogy azonnal kérjük állatorvos segítséget, ha felfúvódás jeleit látjuk a kutyán.
A felfúvódás jelei
Evés után körülbelül 2–6 órával az alábbi tünetek jelentkezhetnek.
A puffadás első tipikus jele, ha a kutyus felső hasi területe megnagyobbodik és kitágul (mint egy feszes dob).
Egy másik tipikus tünet az öklendezés - a kutya megpróbál hányni, de nem jön semmi.
Egyéb jelek:
- Hasi fájdalom (pl. púposít a hátával, nyugtalanság, nyüszítés)
- Puffadás és felesleges gáz
- Böfögés
- Sokkszerű tünetek (pl. túlzott lihegés, kék színű íny és nyelv, ájulás)
Ha kutyán a tüneteket észleled, azonnal fordulj orvoshoz!!
Mi okozza a kutyák felfúvódását?
A puffadás általában több ok együttes jelenléte miatt alakul ki, amelyek közül néhány orvosilag ismeretlen, de az állatorvosok összefüggésekbe hoznak bizonyos tényezőket a felfúvódással.
- Fajta és felépítés: Úgy tűnik, hogy a puffadás szoros kapcsolatban áll a kutya fajtájával és felépítésével. A nagy és keskeny mellkasú, nagytestű fajtáknál nagyobb valószínűséggel fordul elő. Pl: a német dog, bernáthegyi, uszkár, akita, basset hound, angol véreb, boxer, orosz agár, ír szetter, német juhászkutya, dobermann, weimari vizsla, óangol juhászkutya és más nagytestű, mély mellkasú keverékeknél.
Kutatók megállapították, hogy a fajtatiszta kutyáknál 2,5-szer nagyobb az esély a puffadására, mint a keverékeknél - Meglévő egészségügyi állapot
- Az exokrin hasnyálmirigy-elégtelenségben (EPI) szenvedő kutyáknál nagyobb a puffadás kialakulásának a kockázata. (Az EPI olyan állapot, amelyben a hasnyálmirigy emésztőenzimeket termelő része nem működik megfelelően.)
- Kor és nem: A puffadás leggyakrabban 2-10 éves kutyáknál fordul elő. A hím kutyáknál kétszer nagyobb a puffadás kialakulásának a valószínűsége, mint a nőstényeknél.
- Étkezési szokások: Megduplázzuk a puffadás kialakulásának esélyét, ha naponta csak egyszer adunk enni a kutyának. Az a kutya, amelyik naponta egyszer kap ételt, valószínűleg éhesebb lesz, gyorsan eszik - ez is egy puffadást okozó tényező, amellett, hogy leterheli a pocakját az egyszeri hirtelen adag.
- Természet és temperamentum: A szorongás, félelem vagy agresszió hajlamosít a puffadásra.
- Étel: A száraztáp vagy olyan étel, amely elfogyasztás után felszívja a vizet, és kitágul a kutya gyomrában, szintén puffadást okozhat.
Az Indiana állambeli Purdue Egyetem által készített tanulmányból kiderül, hogy az a száraztáp, amely első négy összetevője zsírforrást tartalmaz, nagy valószínűséggel okoz puffadást a kutyákban, mint azok az ételek, amelyek első négy összetevőjében nincs zsírforrás. A főtt étrend (természetesen a kutyáknak való, nem maradék, asztalról lepattanó stb.) csökkenti a puffadás veszélyének a kockázatát. - Mozgás: Azoknál a kutyáknál, akik nem sokkal étkezés után futkároznak, szintén nagyobb a puffadás kialakulásának kockázata.
A puffadás kezelése
A bélcsavarodás nélküli puffadásnál az állatorvos dekompresszálja a gyomrot, csövet helyez bele, hogy könnyítsen a gázfelhalmozódáson.
Ha bélcsavarodás is fennáll, műtétre van szükség a gyomor kiegyenesítéséhez. Az állatorvos úgy is varrja a gyomrot, hogy megakadályozza annak újbóli csavarodását.
Ha azt tapasztalod, hogy a kutya gyomra hirtelen kitágul, különösen nem sokkal evés után, azonnal vidd el az állatorvoshoz.
A puffadás megelőzése
Mint mindig, ebben az esetben is a legfontosabb, a puffadás megelőzése.
Táplálék: Ha kutyád hajlamos a puffadásra, ne adj neki olyan száraz eledelt, amely aztán felszívja a vizet vagy etetés előtt fél órára áztasd be vízbe az ételt. Nézd meg Naturavetal tápjainkat, melyek hidegen sajtolással készülnek, így sokkal jobbak a puffadás megelőzésében (is).
Még jobb lenne, ha száraz táp helyett friss húsalapú ételeket kapna a kutya, akár főtt, akár barf étrendet. Ha mindenképpen a táp mellett döntesz, csakis kizárólag, ténylegesen (nemcsak címke alapján) jó minőségű tápot adj kedvencednek, melyben valóban magas a hústartalom és könnyen emészthető szénhidrátokat tartalmaz, mint pl. a NaturaVetal tápjai.
Étrend kiegészítők: a megfelelő emésztéshez, adj neki emésztőenzim-kiegészítőket és probiotikumokat. Segítsd a hasnyálmirigy munkáját természetes módon, a PerNaturam Pankreatin P terméke tartalmazza azoka az emésztőenzimeket, amelyek segítik az emésztését kedvencednek!
Etetési szokások: Naponta kétszer vagy háromszor, kisebb adagokban kapjon a kutyus ételt, a napi egy nagy étkezés helyett. Ha kutya csak nyeli az ételét, érdemes egy habzsolásgátló etetőtálat beszerezni. Ha kedvenced már végzett az étkezéssel, vedd el tőle a tálat.
Stresszmentes etetési idő: vannak kutyák, akik azért habzsolják be az ételüket, mert attól tartanak, hogy a család többi háziállata ellophatja azt. Ha több háziállatot tartasz, próbáld meg különböző időpontokban etetni őket vagy külön-külön, különféle helyiségekben, ha lehetséges. A stressz az emésztésre is hatással van.
Víz: Figyelj arra, hogy közvetlenül étkezés után ne igyon rengeteg vizet.
Ne férjen hozzá a „szemét kajához”: A kukára tegyél tetőt, ne hagyd, hogy bármit kihalásszon a szemétből és megegye. Ha elfogyaszt valami nem gyomor kompatibilis dolgot, gáz halmozódhat fel.
Mozgás: a rendszeres testmozgás kifejezetten hasznos, de étkezés előtt egy órával, vagy étkezés után két órával ne fogjuk erőteljes mozgásra.
Légy figyelmes: Ha kutyád a felfúvódásra hajlamos fajták egyike, légy tisztába és figyeld a puffadás jeleit.