Kutya glaukóma
Tartalom
#Mi okozza a kutyáknál a glaukómát, azaz a zöld hályogot?
#A kutya glaukóma jelei és tünetei
#Diagnózis és hagyományos kezelés
#Természetes kiegészítőkkel a zöldhályog ellen
#A glaukóma kockázatának minimalizálása
Mi okozza a kutyáknál a glaukómát, azaz a zöld hályogot?
A glaukóma olyan állapot, amelyet a szemen belüli megnövekedett nyomás okoz.
A szem belsejében, a szemlencse és a szaruhártya között tiszta, vastag vizes anyag, az úgynevezett csarnokvíz keletkezik, amelyet a szem sejtjei termelnek. A csarnokvíz célja a szemszövetek táplálása és a szem gömb alakjának megőrzése.
A szemben fennálló nyomás akkor megfelelő, ha a csarnokvíz termelődése és az apró nyílásokon történő fokozatos elvezetődése egyensúlyban van.
A glaukóma esetén a csarnokvíz elvezetése és előállítása nincs összhangban. A legtöbb esetben a vízelvezető csatornák eltömődnek, de a szem folyamatosan termeli a folyadékot, növelve a szem nyomását.
Mi történik ekkor? A szem megnyúlik és nagyobb lesz. Még egy kismértékű szemnyomás emelkedés is visszafordíthatatlan károsodást okozhat, ha nem észlelik és kezelik időben.
A kezeletlen glaukóma vaksághoz vezet. Súlyos esetekben, rendkívül magas szemnyomás esetén, akár 24 óra alatt is beállhat a teljes vakság. Enyhébb esetekben, a vakság hetek vagy hónapok alatt, lassan halad előre.
A glaukóma két típusa
A glaukóma lehet elsődleges (örökletes) vagy másodlagos.
Az elsődleges glaukóma a genetika eredményeként bekövetkező állapot.
Elég sok fajtára jellemző ez a betegség: labrador retriever, basset hounds, cocker spániel, beagle és shar pei esetében nagyobb arányban fordul elő, a csarnokvíz nem megfelelő elvezetése miatt.
Az elsődleges glaukóma a szemben lévő megnövekedett nyomással jár, mert a folyadék nem tud megfelelően távozni a csarnokzúgon keresztül. Ha a csarnokzúg széles, akkor nyitott zugú glaukómáról van szó, ha pedig szűk, zárt zugú glaukómával állunk szemben. A terrierek hajalmosak a szemlencse elmozdulásra, és ez a tényező is előidézhet glaukómát, azaz zöldhályogot.
A másodlagos glaukóma olyan állapot, amely más szembetegségek, például a szemen belüli gyulladás, szemlencse elmozdulás, előrehaladott szürkehályog vagy szemsérülések, sebek miatt alakul ki. Ezenkívül felmerült, hogy az allergia és az immunrendszer túlműködése is hozzájárul a glaukóma kialakulásához.
FONTOS!
A glaukóma súlyos állapot, amely azonnali állatorvosi ellátást igényel. A kezelés késedelme súlyos károsodást okozhat a szemben, ami vaksághoz vezethet. Valójában a gyorsan kialakuló, nagyon magas szemnyomás akár néhány óra leforgása alatt is előidézhet teljes vakságot.
A kutya glaukóma jelei és tünetei
A következőkben a korai jeleket sorolom fel. Akár csak egy vagy két tünetet is észlelsz a kutyádon, azonnal fordulj állatorvoshoz! Nincs idő a késlekedésre!
- Szemfájdalom (hunyorgás, dörzsölés, könnyezés)
- Kitágult és nem reagáló pupilla
- Szaruhártyán belül duzzanat vagy homályos hártya
- Vörös, véreres szem
- Az egyik szem nagyobbnak vagy kitüremkedőbbnek tűnik, mint a másik
- A szemnyomás miatti állandó fájdalom fejfájás vagy migrén formájában jelentkezik. Mivel a szemnyomás sokkal nagyobb lehet kutyáknál, mint embereknél, azt feltételezhetjük, hogy a fájdalom is nagyobb.
Ennek eredményeként a glaukómás kutya általában levert, nincs kedve mozogni vagy játszani. Felléphet étvágytalanság, valamint viselkedésbeli változásokat mutathat - egy általában nyugodt és szelíd kutya ingerlékeny és mogorva lesz.
Diagnózis és hagyományos kezelés
A glaukóma diagnosztizálása a szemen belüli pontos nyomás meghatározásával történik. Egy tonométer nevű műszert helyeznek a szaruhártya felületére. Ha a nyomásérték emelkedett, akkor az állatorvos azonnal megkezdi a kutyus kezelését, hogy megakadályozza a szem tartós károsodását.
A hagyományos kezelés a glaukóma elleni gyógyszerek alkalmazását jelenti. Egyes gyógyszerek csökkentik és stabilizálják a belső szemnyomást. Míg mások csökkentik a csarnokvíz termelését és növelik csarnokzúg méretét. Ezenkívül gyulladáscsökkentők is szóba jöhetnek, a glaukómát súlyosbító gyulladások megszüntetésére.
Azonban a gyógyszerek nem annyira hatásosak kutyáknál, mint az embereknél.
A sürgősségi ellátás mellett fontos meghatározni a szemprobléma kiváltó okát is, vagyis hogy elsődleges glaukómáról van-e szó, illetve egy más betegség okozta másodlagos glaukómáról.
A legjobb megoldás, ha a szemproblémák szakértőjéhez, egy szemész állatorvoshoz fordulsz, akinek megvannak a speciális eszközei a probléma gyökerének felkutatásához.
Ha másodlagos glaukómával állunk szemben, akkor a kiváltó okot kell kezelni.
Az elsődleges glaukóma hosszú távú kontrollja lehet a műtét (a szem eltávolítása) vagy krioterápia (fagyasztás). A krioterápiában egy speciális tűt vezetnek a szembe, amely a szemen belüli, csarnokvíz termeléséért felelős sejteket lefagyasztja, s ily módon hatástalanítja.
Természetes kiegészítőkkel a zöldhályog ellen
Először is fontos leszögezni, hogy a gyógynövények és más gyógymódok: nem gyógyítják a glaukómát. Bár egyes gyógynövények használata csökkenti a belső szemnyomást, így enyhíti a szegény kisállat fájdalmát és a kellemetlenséget.
- Fekete áfonya: hatékonyan csökkenti a belső szemnyomást. A szemet éltető tápanyagokat is tartalmaz.
- Ginkgo: Az erek jótevője, a vérkeringés serkentője. Áfonyával együtt alkalmazható glaukómás kutyák számára.
A glaukóma kockázatának minimalizálása
Mivel a szem degeneratív elváltozásai növelhetik a glaukóma kialakulásának kockázatát, olyan kiegészítőket kell használnunk, amelyek lassítják a kóros elváltozásokat, így csökkenthetjük a zöldhályog esélyét.
Antioxidánsokkal minimalizálhatjuk a sejten belüli szabad gyökök által okozott sejtkárosodást. Hatékony antioxidáns a C- és E-vitamin, valamint a béta-karotin. A szemet támogató tápanyagokban gazdag ételeket is adhatsz a kutyának. Ezért a csipkebogyópor, lenmagolaj, kendermagolaj tökéletes kiegészítője lehet kedvencednek.
A csukamáj olaj A vitaminban gazdag, így hozzájárul a szem egészségéhez is.
Azt is megállapították, hogy a kutya nyakára gyakorolt nyomás növelheti a glaukóma kockázatát. Ezért szoros nyakörv helyett használj hámot, hogy csökkentsd a szükségtelen nyomást a kutya nyakán, különösen, ha kutyád egyike azon fajtáknak, amelyek hajlamosak az elsődleges glaukómára.